Započeo projekt o vilama i vilinskim pričama

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige pod geslom Neka ti riječ ne bude strana(c) / Književnost bez granica posvećena je prevoditeljima književnih djela koji su, svojim znanjima i vještinama prevođenja, uklonili sve granice među državama, nacijama, književnicima i čitateljima koji žive i rade na svim stranama svijeta. Riječ ( i knjiga), gdjegod je napisana, zahvaljujući njima, postala je cijelom svijetu zajednička i razumljiva.
Naš Imotski imao je jednu takvu iznimnu osobu - književnicu i prevoditeljicu - Maju Delić Peršen (1947. - 2023.). No, za razliku od ostalih prevoditelja, ona nije prevodila samo tekstove s običnih, ljudskih, stranih jezika (francuski, talijanski i engleski jezik) na hrvatski jezik već je poznavala i vilinske jezike.

Imotskom (i cijelom svijetu) ostavila je u baštinu knjigu U vilinskom kolu za koju je dugo i vrijedno prikupljala kazivanja iz cijele Imotske krajine i u koju je sabrala 11 baštinskih vilinskih priča koje su neizmjerno bogatstvo i važna nematerijalna kulturna baština našeg kraja.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige, školska knjižničarka je učenicima 2.a, 2.b i 6.a ispripovijedala dvije vilinske priče iz navedene zbirke, a učenici će svojim vilinskim radovima uljepšati predvorje naše škole. Imotska književnica i prevoditeljica Maja Delić Peršen, kojoj posvećujemo ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige, svojim je stvaralaštvom, nadahnutim ljubavlju prema svojem zavičaju  inspirirala i potaknula još jedan važan projekt naše Škole.

Obzirom da je već treći put našoj je Školi odobren projekt u sklopu projekta Čuvari baštine kojeg organizira Centar izvrsnosti Splitsko- dalmatinske županije, naziv našeg ovogodišnjeg projekta je Misto di svako priču pričat zna. Vjerujemo kako ćemo ovim projektom pokazati svo bogatstvo imotskih baštinskih priča, osobito vilinskih, njegovanje naše nematerijalne baštine kao i ljubav najmlađih prema čitanju i pripovjedaštvu. Prirodne ljepote Imotskog, drevne Emote i  Vilinske Imote ne mogu se u potpunosti doživjeti i razumjeti bez legendi i priča koje se za njih vežu (Vilinska pećina, Vilinsko počivalo, prezime Vilenice, Gavanovi dvori - legenda o nastanku Crvenog jezera...). Ovim projektom, naša će Škola predstaviti svoj zavičaj u njegovoj punini - predstavit će sve njegove prirodne i kulturne ljepote uz vrijedne interpretacije sabrane u baštinskim pričama našeg kraja.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige ujedno je i početak velikog i inspirirajućeg projekta Misto di svako priču pričat zna kojim će naši učenici i njihovi učitelji postati hrabri i ustrajni čuvari baštine svoga kraja. Oživjet ćemo zaboravljene legende i priče Imotskog, prisjetiti se naših predaka i taj dio baštine sačuvati za generacije koje dolaze.

Maja Punoš Rebić, knjižničarka i Katija Nikolić, učiteljica RN

objavio: Ivana Petričević   datum: 10. 11. 2023.