U POTRAZI ZA BIJELIM JELENOM

22.5. Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite okoliša Republike Hrvatske

U nedjelju smo posjetili ranč obitelji Kasalo u Hršćevanima i uz predivno jelenje krdo proslavili Međunarodni dan biološke raznolikosti ali i obogatili doživljaj pročitane lektire čiji su glavni likovi upravo ova divna bića.

Naši su četvrtaši (4.a i 4.b) , u pratnji školskih knjižničarki Maje Punoš Rebić i Tihane Rajič, svojih učiteljica Katje Nikolić i Milene Ivkošić te svojih roditelja, otkrili posebnost ove jelenje obitelji – bijelu košutu.

Nakon pročitane lektire ,,Bijeli jelen'' ( Vladimir Nazor) vidjeli su biće kakvo su sve životinje iz navedene bajke iščekivale u nadi kako će ono donijeti sreću njihovoj šumi. Po reakcijama naših učenika (ali i odraslih), bijela je košuta zaista čarobna jer je donijela sreću i radost svima koji su je upoznali. Također, uvjerili smo se zašto je i priča o malenom Bambiju tako rado čitana i pripada omiljenim lektirnim naslovima.

Pričali smo što je našim precima simbolizirao jelen. Jelen se pojavljuje na najstarijim spiljskim crtežima, nalazi se u mnogim svjetskim mitologijama, pričama i legendama kao i u kršćanstvu. Jelen je simbolizirao mudrost, čistoću, vodstvo, duhovnost, smirenost, gracioznost, vladavinu prirodom, a mladunci jelena nevinost i čistoću.

Osim obogaćivanja doživljaja pročitane lektire, naučili smo važne činjenice vezane za neke životinjske vrste. Naši su učenici naučili razlikovati jelena, košutu i (jelenje) tele, s jedne strane, te srndaća, srnu i lane, s druge strane. Razlika ove dvije životinjske vrste jest u tjelesnoj veličini i rogovima mužjaka. Jelen je veća životinja odnosno njegovo rogovlje je razgranato i doseže visinu i do 90 cm dok je srndać manji, a rogovlje mu je uže postavljeno, ravnije i naraste do 30 cm. I jelen i srndać odbacuju svoje rogove nakon sezone parenja ( listopad i studeni ) te im rogovi ponovno narastu.

Nakon što smo se poigrali s (odbačenim) jelenjim rogovima, nahranili naše nove životinjske prijatelje omiljenim poslasticama – jabukama te uživali u prekrasnoj prirodi našeg zavičaja, spremni smo za novi školski tjedan.

Maja Punoš Rebić  i  Tihana Rajič, školske knjižničarke

objavio: Tereza Barbić   datum: 24. 5. 2022.