Prva mobilnost uživo u sklopu Erasmus+ projekta "A heritage for each country, a Europe for everyone"

Tijekom prošlog tjedna, od 9. - 13. svibnja 2022. god.,  u našoj smo školi ugostili 27 učenika i učitelja iz Italije, Turske, Portugala i Rumunjske u sklopu Erasmus+ projekta "A heritage for each country, a Europe for everyone". Cilj projekta je promicati kulturnu baštinu svih zemalja uključenih u projekt.

Kroz niz predavanja, radionica i pomno isplaniranih aktivnosti prezentirali smo kulturnu baštinu Hrvatske našim gostima.

Na svečanoj priredbi dobrodošlice voditelji programa su bili odjeveni u narodne nošnje. Učenici su zapjevali gangu koja je tipična za imotski kraj te je ženska klapa „Cvit“ iz Glazbene škole "Dr. fra Ivan Glibotić" izvela dvije tradicionalne dalmatinske pjesme. Inače, UNESCO je 2012. god. uvrstio klapsko pjevanje na popis nematerijalne svjetske kulturne baštine.

Naši učenici iz Dramske skupine izveli su prigodan recital te kroz dramski prikaz utjelovili legendu o stvaranju Vilinskog počivala na Modrom jezeru. Po dvije pjesme izveli su članovi našeg Školskog zbora te Mandolinskog orkestra Imotski.

U narednim danima gosti su slušali predavanja o geografiji, povijesti i hrvatskoj književnosti s naglaskom na Hasanaginicu, baladu koja se veže uz imotski kraj. Nakon svakog predavanja slijedila je radionica koju su vodili naši učenici. Na radionici geografije učenici su bojali reljef Hrvatske, učili o UNESCOVIM spomenicima, nacionalnim parkovima, ugroženim vrstama u Hrvatskoj te izradili dječju kartu Hrvatske na koju su lijepili sličice najistaknutijih znamenitosti u Hrvatskoj.

Na radionici povijesti učenici su izradili plakate o slavnim Hrvatima korištenjem digitalnog alata Canva.

Učenici su crtali stripove, raspravljali o ženskim pravima, izradili Hasan-agin toranj i napravili naslovnicu knjige u digitalnom alatu tijekom radionice iz književnosti.

U sklopu glazbene radionice predstavili smo hrvatsku tradicionalnu glazbu i plesove, a naši su učenici otplesali Vinjansko kolo te podučavali goste osnovnim koracima tog tradicionalnog plesa.

Održana je kulturološka večer gdje smo uživo gledali scenu iz Hasanaginice koju su izveli ravnateljica Monika Pavlović Grabovac i njen kolega Mijo Zidar. Uživali smo u a cappella pjevanju imotske klape Neviste. Gosti su imali priliku kušati tradicionalna imotska jela koja su pripremili roditelji naših učenika.

Osim aktivnosti koje su se provodile u školi, razgledavali smo prirodne ljepote našeg grada i Imotske krajine koje su goste ostavile bez daha, osobito fenomeni krša Modro i Crveno jezero. Osim obilaska Imotske krajine, naše smo goste odveli i na izlete u Dubrovnik i Split.

Na završnoj svečanoj priredbi podijelili smo sudionicima projekta certifikate o sudjelovanju.

Uložili smo puno truda kako bismo prezentirali bogatu kulturno nasljeđe našeg kraja, ali smo također stekli nova prijateljstva radeći na projektu.

Veselimo se sljedećoj mobilnosti u Turskoj.

Voditeljica projekta: Ivana Ćosić, prof.

objavio: Monika Pavlović Grabovac   datum: 17. 5. 2022.